Szent helyek - amikor a csend imává válik
Vannak helyek, ahová nem egyszerűen megérkezünk, hanem amelyek valahogy hazahívnak bennünket. Ahol a természet nem csupán háttér, hanem maga is szent jelenlét.
Ilyen élmény a Pilisben is járni, a Boldogasszony-kápolna szent terében megállni, és hagyni, hogy a természet, a hely csendje leülepedjen bennünk.
Ahogy közeledsz a kápolnához, egyre inkább azt érezheted, hogy itt nem csak a lábad lép egy ösvényen, hanem a lelked is. Mintha minden fa, minden kő, minden fénysugár arra emlékeztetne, hogy van bennünk egy belső tér, ahová a hétköznapok zaján túl csak csenddel lehet belépni.
Számomra templomokban, kápolnákban olyan érzés jelen lenni, hogy a falak, a boltívek, ablakok, a kövek és a fény együtt őriznek valamit abból, ami túlmutat az emberen. Belépve nem feltétlenül gondolatok érkeznek, inkább egyfajta belső elcsendesedés, egyfajta bizonyosság. Olyan, mintha a lélek emlékezni kezdene valamire, amit valójában mindig is tudott, hogy a szeretet az eredendő nyelvünk, a tisztaság a valódi természetünk, és a fény nem kívülről jön, hanem belülről válaszol arra, amit odakint meglátunk.
A Pilisben a hegyek ölelése, a levegő tisztasága, a fák mozdulatlan figyelme mind ugyanarról meséltek, hogy az élet önmagában csoda. Nem azért, mert mindig könnyű és nem azért, mert minden érthető benne, hanem azért, mert a létezés legmélyén ott van valami felfoghatatlanul szelíd rend, ami újra és újra megtart és felemel bennünket.
A szent helyek nem megoldásokat adnak, hanem segítenek visszatalálni önmagunkhoz, ha esetleg eltávolodtunk, és segítenek mélyebbre menni ahhoz a részünkhöz, amely még tud hinni a jóságban, a szépségben, az egységben. Amely nem fél a csöndtől, mert érzi, hogy a csönd egy magas szintű üresség, maga a jelenlét.
Ezeken a tiszta energiájú helyeken a fénynek külön üzenete van. Nem csak az
égen átszűrődő napfényre gondolok, hanem arra a belső fényre, amely néha
egy-egy helyen sokkal könnyebben megszólítható. Amikor egyszer csak puhább lesz
a szívünk, amikor elengedünk valami régit, amikor már nem akarunk mindent
megérteni, csak egy pillanatra benne lenni abban, ami van.
Amikor valóban a jelen pillanatban vagyunk, akkor megérezhetjük, hogy a
szeretet nem szűkös, nem feltételes, nem emberi mértékkel mérhető, a szeretet
végtelen, örök és mindenre, mindenkire kiterjedő és folyamatosan elérhető. Átölel
akkor is, amikor elfáradunk, akkor is, amikor eltávolodunk önmagunktól. Sosem
vagyunk külön a szeretettől, legfeljebb néha elfelejtjük, hogyan kapcsolódjunk
vissza hozzá.
Talán ezért olyan gyógyítóak ezek a helyek, mert nem akarnak tőlünk semmit. Nem kérnek teljesítményt, nem kérnek szerepeket, csak azt sugallják, hogy legyünk ott igazán, hogy merjünk megállni, hogy merjünk csendben lenni. Hogy merjük megérezni, hogy az élet nem csupán feladatok sorozata, hanem Kegyelem is, Lélegzet, Fény, Ima.
Szeretettel, Zsuzsi
